Nowa matura – matematyka i klucz rozwiązań

Zasady nowej matury dla wielu osób są skomplikowane i niezrozumiałe, postaramy się je więc odrobinę przybliżyć. Każdy maturzysta obowiązkowo musi podejść do egzaminów z trzech przedmiotów – języka polskiego, języka obcego i matematyki.

Obowiązkowy egzamin z matematyki to nowość, wprowadzona po raz pierwszy przy tegorocznej maturze. Oprócz przedmiotów obowiązkowych każdy uczeń ma prawo wybrać maksymalnie sześć dodatkowych przedmiotów. Ich wybór powinien być uzależniony od wymagań rekrutacyjnych uczelni, na której chcemy studiować.

Egzaminy mają formę pisemną, a egzamin z języka polskiego i języka obcego także formę ustną. Ponadto każdy uczeń musi zdecydować, czy chce zdawać dany przedmiot na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. Nie dotyczy to jednak egzaminu ustnego z języka polskiego. Nowa matura ma wielu zwolenników, ale i zagorzałych przeciwników. Sporo kontrowersji wywołała na przykład konieczność sprawdzania egzaminów maturalnych z wykorzystaniem klucza, który zawiera poprawne odpowiedzi. W praktyce wygląda to niestety tak, że poprawna odpowiedź może nie zostać zaliczona, jeśli nie ma jej w kluczu.

Klucz daje się szczególnie we znaki przy pisaniu wypracowań. Uczniowie twierdzą, że konieczność dostosowywania się do klucza zabija ich kreatywność i twórcze myślenie.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.