Od czego uzależnić wybór studiów?

Studia

StudiaZastanawiając się nad wyborem studiów, musimy przemyśleć zarówno ich kierunek, jak i uczelnię, na której będziemy się uczyli oraz miasto, w którym powinna się ona znajdować. Ta ostatnia kwestia jest zazwyczaj związana z naszym miejscem zameldowania. Często okazuje się, że młodzi ludzie wybierają szkoły wyższe, które znajdują się możliwie najbliżej ich domu rodzinnego. Nawet, jeśli usamodzielniają się i wynajmują własne mieszkanie lub przeprowadzają się do akademika, to jednak zwykle przyjemniejszą opcją jest możliwość mieszkania blisko rodziny. Bywa i tak, że wybieramy uczelnię funkcjonującą w tym samym mieście, z którego pochodzimy, by mieszkając nadal w domu rodzinnym, móc oszczędzić, nie wydając funduszy na wynajem.

Jeśli natomiast chodzi o samą uczelnię, to wiele osób kieruje się jej prestiżem, opiniami na jej temat oraz rzeczywistymi wynikami. Co prawda nie każdy zagłębia się w tej tematyce, jednak część młodych osób stara się sprawdzić, ilu absolwentów danej szkoły pracuje w zawodzie, ilu spośród nich nadal pnie się po szczeblach kariery edukacyjnej, doktoryzując się czy uzyskując tytuł profesorski. Taki statystyki powinny być dostępne w każdej dobrej szkole wyższej.

Sam kierunek studiów najlepiej jest dobierać do indywidualnych predyspozycji psychofizycznych. Oznacza to, że powinny odpowiadać naszym możliwościom i zainteresowaniom. Pamiętajmy przy tym, że licząc na późniejsze zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, musimy zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jest to praca, jaką sobie wymarzyliśmy i w której będziemy się dobrze czuli. Nie zapominajmy przy tym, że niektóre, bardzo ciekawe kierunki studiów nie występują w naszym kraju, jednak z uwagi na otwarte granice i liczne szkoły partnerskie współpracujące z rodzimymi uczelniami, możemy wyjechać na studia zagranicę.

1 Comment

  1. „powinny odpowiadać naszym możliwościom i zainteresowaniom”… to prawda, ale nie konieczność. Zwykle jest tak, że 80% uczniów interesuje się psychologią, ale wiadomo, że jak wszyscy wybiorą ten kierunek to pracy nie będą mieć…
    Trzeba jednak studia wybierać tak, żeby była po nich praca.. no nie wiem, informatyka, ścisłowcy to wtedy nawet do pracy w TomTom (przykład) czy firmach programistycznych można się załapać.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.