Plecaki szkolne

plecak

plecakPlecaki szkolne możemy aktualnie kupić w wielu modnych wzorach i kolorach. Co roku zmienia się na nie moda i co chwilę pojawiają się nowe, ulepszone modele, mające za zadanie zmniejszenie obciążenia kręgosłupa oraz poprawienie sylwetki ucznia. Każdy rodzic zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż plecaki szkolne to dość poważny wydatek, w tym przypadku jednak cena jest kwestią drugorzędną – najważniejsze, by wybrany tornister był funkcjonalny oraz bezpieczny.

Wybierając plecaki szkolne dzieci zazwyczaj kierują się modą, własnym stylem lub tym, czy na tornistrze występują ich ulubione filmowe czy bajkowe postacie, jednak to rodzice powinni ostatecznie zadecydować, czy plecaki szkolne spełniają podstawowe warunki co do funkcjonalności. Jednym z najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, są szelki – powinny one być szerokie, a przy tym miękkie, tak by nie wżynały się w ramiona dziecka. Należy też sprawdzić, czy są one solidnie przymocowane oraz regulowane, by móc dopasować je do wzrostu i sylwetki dziecka. Inna ważną kwestią są usztywniane plecy, pozwalające na równomierne rozłożenie ciężaru na całe plecy ucznia.

Nowoczesne plecaki szkolne posiadają także dodatkową poduszeczkę w części lędźwiowej kręgosłupa, co znacznie poprawia komfort noszenia ich.

Dużą rolę w kwestii funkcjonalności odgrywają także przegródki i kieszonki, dzięki którym łatwiej jest utrzymać porządek. Niektóre plecaki szkolne, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, wyposażone są w wygodne uchwyty oraz małe kółeczka, pozwalające na ciągnięcie tornistra za sobą w czasie powrotu do domu.

Obecnie plecaki szkolne w większości wykonywane są już z lekkich materiałów, nie obciążających zbytnio kręgosłupa, jednak należy również zwrócić uwagę na to, by tornister nie był ozdobiony zbędnymi, metalowymi klamrami i sprzączkami, zwiększającymi jego wagę.

Należy także pamiętać, że plecaki szkolne powinny również gwarantować dzieciom bezpieczeństwo – nowoczesne modele wyposażone są w elementy odblaskowe, które zapewniają widoczność na drodze.