Podstawowe przybory matematyczne

cyrkiel

cyrkielMatematyka, chociaż teoretycznie wymaga od nas jedynie logicznego i analitycznego myślenia, to jednak zmusza nas również do używania wielu rozmaitych przyborów. Pomoce naukowe są szczególne potrzebne podczas nauki geometrii, czyli tej kategorii królowej nauk, która odnosi się do figur geometrycznych. Żeby je narysować oraz mierzyć, potrzebujemy określonych przyrządów.

Wśród najważniejszych pomocy naukowych przydatnych w matematyce wyróżniamy linijkę, czyli prosty kawałek plastiku lub drewna w kształcie prostokąta, który ma wyraźnie oznaczoną podziałkę, liczoną zwykle co centymetr, z dodatkowo oznaczonymi milimetrami. Służy ona do mierzenia linii prostych. W zależności od konkretnego typu, może mieć także inne skale.

Aby wygodnie narysować kąty lub trójkąty, korzystamy zwykle z ekierki. Jest ona również idealna do rysowania linii prostych prostopadłych oraz równoległych. Najczęściej ma postać trójkąta prostokątnego, dzięki czemu pozwala na narysowanie właśnie takiej figury, ale odpowiednio przykładana, pomoże narysować też inne trójkąt. Poza tym, spotykane są ekierki o kształcie trójkąta równoramiennego. Linijki mają podziałki zbliżone do tych na linijce.

Jednak, jeśli chcemy stworzyć i zmierzyć kąty, niezbędny nam będzie kątomierz. On również pozwoli narysować trójkąty, jednak na nieco innych zasadach. Będziemy musieli najpierw odmierzyć kąty, które zaznaczymy punktami, a następnie punkty te połączymy prostymi liniami. Ma on bardziej skomplikowaną podziałkę, niż ta na linijce czy ekierce. Wymaga nieco więcej wiedzy i umiejętności, by prawidłowo go użyć.

W szkole niezbędny jest także cyrkiel. Dzięki niemu, możemy rysować okręgi, koła, ale również same promienie. Odpowiednio zastosowany, pozwoli też odmierzyć odcinki. Składa się on z części stałej, którą wbija się w środek rysowanej figury oraz części ruchomej posiadającej rysik, która pozwala odmierzyć odpowiednią długość promienia koła czy okręgu, a następnie zatoczyć rysikiem taki okręg, z którego powstanie dana figura.

2 Comments

  1. Najprostszy cyrkiel szkolny można dostać w sklepach internetowych, albo przez nokaut – co polecam szczególnie tym, którzy lubią oszczędności i nie lubią wywalać kasy.
    Przy kosztach dzisiejszej wyprawki dla dzieci to i tak drobiazg… masakryczne są te szkolno-wrześniowe zakupy

  2. In-formatorRules 11/12/2012 at 13:23

    A u nas jeśli chodzi o naukę matematyki to zaczynaliśmy ją z dziećmi układając klocki drewniane – takie z nadrukowanymi cyferkami – super się sprawdzają takie własnie proste zabawki. Bez przegięć i nafaszerowania edukacją, ale zawsze:)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.