Podyplomowe studia politologiczne

Od dłuższego czasu sporo mówi się na temat reformy edukacji. Zwolennicy „urynkowienia” studiów, czyli inaczej mówiąc profilowania ich programu pod kątem potrzeb rynku pracy, dowodzą na przykład, że studia humanistyczne stanowią „fabryki bezrobotnych”. Być może w dużej mierze właśnie stąd pochodzi popularny stereotyp dotyczący studiów na kierunkach humanistycznych. Według tego stereotypu ukończenie studiów humanistycznych przeważnie skutkuje bezrobociem lub znalezieniem kiepskiej i nisko płatnej pracy. Wydaje się jednak, że tego rodzaju stwierdzenia są oparte na licznych uproszczeniach. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Od dłuższego czasu sporo mówi się na temat reformy edukacji. Zwolennicy „urynkowienia” studiów, czyli inaczej mówiąc profilowania ich programu pod kątem potrzeb rynku pracy, dowodzą na przykład, że studia humanistyczne stanowią „fabryki bezrobotnych”. Być może w dużej mierze właśnie stąd pochodzi popularny stereotyp dotyczący studiów na kierunkach humanistycznych. Według tego stereotypu ukończenie studiów humanistycznych przeważnie skutkuje bezrobociem lub znalezieniem kiepskiej i nisko płatnej pracy. Wydaje się jednak, że tego rodzaju stwierdzenia są oparte na licznych uproszczeniach. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Czy po studiach humanistycznych można znaleźć dobrą pracę?

Odpowiedź na pytanie będącym tytułem tego akapitu brzmi: oczywiście, że tak! Należy jednak dodać, że bardzo wiele zależy od kilku pobocznych czynników, takich jak na przykład status uczelni czy wreszcie stopień pilności samego studenta. Zasadniczym celem studiów na kierunkach humanistycznych, takich jak na przykład socjologia lub politologia, jest zdobycie wiedzy pozwalającej na orientację w określonych dziedzinach rzeczywistości(w przypadku socjologii są to więc mechanizmy organizujące działanie społeczeństwa, zaś w przypadku politologii mechanizmy organizujące działanie polityki). Oprócz samej umiejętności analizowania świata w jego określonych aspektach, student dobrych studiów humanistycznych uczy się również rozwijać zdolność analitycznego myślenia, obserwowania czy oddzielania faktów istotnych i nieistotnych. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że są to umiejętności, które mają niebagatelne znaczenie nie tylko w realiach uniwersyteckich, ale również na współczesnym rynku pracy.

Dobre podyplomowe studia politologiczne lub socjologiczne powinny jednak charakteryzować się również innymi cechami. Przede wszystkim, istotne znaczenie ma multidyscyplinarność: na przykład zarówno socjologia, jak politologia, powinny zawierać w sobie sporo przedmiotów pochodzących z innych dziedzin, w tym głównie z psychologii, a nawet z kognitywistyki. Drugą niezwykle istotną cechą, jaką powinny posiadać dobre studia humanistyczne, to nacisk na naukę języków obcych. Nie jest tajemnicą, że opanowanie co najmniej dwóch języków obcych na poziomie co najmniej C2 w przypadku bardzo dużej liczby absolwentów stanowi wręcz pewną gwarancję znalezienia dobrej pracy. Warto więc zdecydować się na podyplomowe studia politologiczne lub socjologiczne na takiej uczelni, która oferuje swoim studentom możliwość naprawdę efektywnej nauki co najmniej dwóch języków obcych.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.