Polska edukacja i jej efekty

Dziecko i szkoła to temat, który powinien budzić zainteresowanie każdego odpowiedzialnego rodzica. Edukacja w Polsce stoi na dość wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów w Europie i na świecie, jednak w ostatnim czasie przeszła wiele zmian zarówno pozytywnych jak i negatywnych.  Reformy edukacyjne zrewolucjonizowały polski system szkolnictwa. Największą zmianą w ostatnich latach było wprowadzenie trójstopniowego systemu szkół. Oprócz podstawówki i szkoły średniej pojawiło się także gimnazjum. Przez wielu rodziców ta zmiana jest oceniana bardzo negatywnie. Do gimnazjum trafiają dzieci w wieku 13 lat. Jak wiadomo jest to trudny wiek, w którym niemal każdy nastolatek przechodzi swój pierwszy bunt. Zdaniem rodziców gwałtowna zmiana środowiska an tym etapie rozwoju dziecka nie jest dobrym pomysłem. Kolejna duża zmiana, jaka zaszła w polskiej edukacji to nowa matura. Ona także zdążyła zdobyć sobie wielu przeciwników. Mówi się, że zamiast sprawdzać ona rzeczywisty poziom wiedzy ucznia sprawdza jedynie jego umiejętność trafiania w z góry ustalony klucz. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę to, że według zasad nowej matury nawet poprawna odpowiedź nie może zostać uznana za prawidłową, jeśli nie ma jej w kluczu. Można odnieść wrażenie, że reformy edukacyjne w Polsce wprowadzane są chaotycznie i bez większego namysłu. Dziecko i szkoła poddawane są ciągłym zmianom jak króliki doświadczalne, na których testuje się coraz to nowe rozwiązania. Takie nieprzemyślane zmiany mogą doprowadzić do tego, że edukacja w Polsce dorówna do poziomu światowego, co w tym przypadku nie jest pozytywnym określeniem.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.