Pomoce dydaktyczne dla nauczyciela

szkolaNauczyciele wykładający poszczególne przedmioty, muszą umieć dotrzeć do uczniów, by móc przekazać im swoją wiedze. Niestety, monotonne wypowiedzi nie przykuwają uwagi podopiecznych, nie są zapamiętywane, więc nie można się ich nauczyć tak, jakby życzyły sobie tego obie strony. Dlatego zaleca się, by nauczyciele korzystali z pomocy szkolnych w trakcie zajęć lekcyjnych. Istnieje szereg możliwości, które warto stosować, by urozmaicić lekcje i sprawić, że uczniowie realnie zainteresują się treścią wykładów.

Nowoczesne technologie są dodatkowym udogodnieniem i pozwala na stosowanie w trakcie lekcji pomocy dydaktycznych takich, jak tablice multimedialne bądź komputery pozwalające na wyświetlanie prezentacji multimedialnych w formie slajdów ukazanych na ścianie bądź tablicy. W ten sposób, można pokazywać obrazy, ale wielokrotnie również krótkie filmiki, które lepiej przedstawiają omawiane zagadnienia.

Dodatkowo, można postarać się o zaangażowanie uczniów w lekcję. Wystarczy przygotować proste zadania, które będą rozrywką dla podwładnych, ale przy okazji pozwolą lepiej zapamiętać treści edukacyjne. Np. krzyżówki, które należy rozwiązać na tablicy bądź w grupach na skserowanych kartach, pytania, na które wspólnie odpowiadamy pozwalają na szybsze zapamiętanie bez zbędnego wkuwania zagadnień na pamięć.