Prestiżowe studia na Sorbonie

sorbonaSorbona – albo po francusku La Sorbonne to jeden z najsłynniejszych i najlepszych uniwersytetów na świecie. Należy przy tym do najstarszych tego typu instytucji na naszym kontynencie. Został założony Paryżu w 1257r. przez Roberta de Sorbona. Początkowo miał służyć jedynie jako miejsce spotkań dla studentów wydziału teologicznego. W pierwszych latach uczyło się na nim zaledwie 20 studentów, jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zyskał sobie popularność i w krótkim czasie liczba uczących się na nim osób wzrosła do 20 tysięcy. Do dzisiaj liczba studentów pozostaje podobna i jest ich ok. 23 tysięcy.

Jako, że studiowali na nim ludzie pochodzący niemal z całej Europy, renoma uczelni rosła, a wieści o niej docierały praktycznie do wszystkich krajów Starego Kontynentu. Do dzisiaj Sorbona cieszy się niesłabnącym prestiżem. Na paryskim uniwersytecie wiedzę zdobywało wiele sław ze świata kultury i nauki. Wśród nich pojawiali się także znani Polacy, w tym Adam Naruszewicz, Jan Zamoyski oraz Maria Curie-Skłodowska będąca pierwszą kobietą, która na Sorbonie uzyskała tytuł profesora.

Chociaż obecnie Sorbona nie znajduje się w czołówce najlepszych uniwersytetów świata, to i tak jej miejsce jest bardzo wysokie. Uczniowie z całej Europy marzą o tym, żeby dostać się na jeden z tamtejszych kierunków. A kierunków jest wiele i tak naprawdę, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Tym bardziej, że jak podkreślają obecni studenci, na Sorbonie system nauczania jest inny niż w Polsce, a studenci mają dużą swobodę i mogą samodzielnie dobierać przedmioty, z których chcą zdobywać wiedzę. Do tego, organizowanych jest wiele fakultetów, spotkań oraz ciekawych praktyk utrwalających wiedzę oraz szlifujących umiejętności.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.