Przedmioty humanistyczne- bez perspektyw na pracę?

Coraz częściej słyszy się, że przedmioty humanistyczne nie mają przed sobą przyszłości. Związane z nimi kierunki studiów są bardzo oblegane, mimo faktu iż ich absolwenci bardzo często zasilają szeregi bezrobotnych. Jak można tłumaczyć ten fenomen? Odpowiedź jest stosunkowo prosta, kierunki techniczne są zwykle bardziej wymagające. Do ich studiowania niezbędna jest umiejętność ścisłego myślenia, której wielu młodym ludziom zwyczajnie brakuje.

Wybierają więc kierunki humanistyczne, mimo gorszych perspektyw z nimi związanych. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji mogłaby  być reforma systemu kształcenia. Firmy potrzebują przecież specjalistów, którzy ukończyli kierunki humanistyczne, jednak stawiają dodatkowe warunki.

Często wymagają na przykład doświadczenia w konkretnej pracy. Niewielu młodych ludzi decyduje się na podjęcie praktyki czy stażu, jeśli nie są one obowiązkowe. Na kierunkach technicznych praktyki często są wymagane do ukończenia studiów z wynikiem pozytywnym, może więc najwyższy czas wprowadzić podobne wymagania również na kierunkach humanistycznych. Powinno się także kłaść większy nacisk na naukę języków obcych.

Kierunki humanistyczne nie są  skazane na zagładę, konieczne są jednak reformy, które pozwolą jej uniknąć. Im szybciej zostaną wprowadzone, tym lepiej dla studentów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.