Przedmioty ścisłe – warto studiować?

SzkołaPrzedmioty ścisłe to jedne z tych, do nauki których trzeba mieć wrodzone predyspozycje. Ważne jest, żeby posiadać zdolność analitycznego myślenia, która pozwoli zrozumieć większość kwestii, jakich nauczają te dziedziny. Wyuczenie się ich w stopniu pozwalającym na uzyskanie dyplomu ukończenia uczelni wyższej rzeczywiście może być dość trudne. Niemniej jednak, wielu współczesnych maturzystów uważa, że warto trochę się pomęczyć, bo w końcu od kilku lat powtarza się, że czas humanistów już minął i nie ma dla nich pracy. Czy to rzeczywiście oznacza, że teraz pracodawcy czekają na ścisłowców?

Niestety, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka łatwa. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na osoby, które ukończył studia z zakresu nauk ścisłych są potrzebne na rynku pracy, jednak tylko, jeśli rzeczywiście zdołały zdobyć wysokie tytuły. Niekoniecznie wystarczy tu sam dyplom magistra. Warto też móc pochwalić się odbytymi praktykami, które potwierdzałyby nasze doświadczenie praktyczne. Chodzi tu o to, że choć do przedmiotów ścisłych rzeczywiście trzeba mieć talent, to jednak można też wiele treści po prostu wykuć na pamięć, nie zawsze mając pojęcie, jak do czegoś doszliśmy. W związku z tym, przygotowanie teoretycznie nie potwierdza wcale umiejętności w stopniu oczekiwanym przez pracodawców. Poza tym, firmy zatrudniające ścisłowców chcą dokładnie wiedzieć, co potrafi realnie uczynić kandydat, a nie tylko, co wie na dany temat. Dlatego praktyki i staże są lepszym potwierdzeniem przygotowania zawodowego niż sam dyplom.

Niemniej jednak, nie wszyscy specjaliści z wyższym wykształceniem w zakresie nauk ścisłych potrzebni są na rynku. O ile przydatni są biolodzy, biotechnolodzy czy chemicy, o tyle zdecydowanie trudniej na rynku pracy jest np. matematykom. Wymienieni eksperci zatrudniani są nie tylko w jednostkach dydaktycznych jako nauczyciele, ale też w wielu instytutach, laboratoriach itp. Matematycy nie mają takiego pola manewru, dlatego bezrobocie w ich grupie jest spore. Słabo radzą sobie też fizycy, choć i ich sytuacja jest nieco lepsza niż osób po studiach matematycznych.

1 Comment

  1. Moim zdaniem warto, niemniej jeśli posiada się odpowiednie predyspozycje. Od lat wiadomo,ze na rynku pracy o wiele łatwiej wiedzie się inżynierom niż humanistom.
    Dobrze na przykład przędzie branża IT, w której jeśli zna sie na rzeczy można zarobić całkiem sporo.
    Powstaje poza tym wiele ciekawych specjalizacji informatycznych.
    Taką są na przykład systemy i aplikacje mobilne ( ma je w ofercie programowej Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu). Dział jak pewnie sami dostrzegliście rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.