Rozwój osobisty, czyli środek do celu

Rozwój osobisty to w ostatnim czasie niezwykle gorący temat. Coaching, odkrywanie talentów, czy droga do samorealizacji – o tym ostatnio mówi się często, a wszystko po to, aby zachęcić ludzi do rozwoju cech, które posiadają, aczkolwiek nie mieli o tym pojęcia. Taka samorealizacja może prowadzić do odblokowania mózgu i osiągnięcia zamierzonego sukcesu. Książki o rozwoju osobistym pragną pokazać nam milion dróg do osiągnięcia powyższych, a to, jaką wybierzemy, będzie rzutować na to, czy ów sukces uda się osiągnąć.

Co to jest ten rozwój osobisty?

O rozwoju osobistym słyszymy często, ale czy tak naprawdę wiemy, co kryję się pod tymi słowami? Książki o rozwoju osobistym definiują go, jako zbiór informacji, które można wykorzystać do usprawnienia ludzkiego życia w 4 obszarach (społecznym, emocjonalnym, zawodowym i poznawczym). To także różnego rodzaju treningi pamięci, kursy szybkiego czytania, mnemotechniki, mapy myślowe, umiejętność zarządzania czasem, trening kreatywności, praca nad własną motywacją, odporność na stres, umiejętności autoprezentacji i skutecznej komunikacji. Istnieje też szereg niekonwencjonalnych metod opisanych w książkach o rozwoju osobistym. Może być to nawet podróż do swojej podświadomości z pomocą hipnozy lub medytacji, jednak wielu ekspertów z branży podważą tego typu metody ze względu na ich nieetyczność. Popularne książki o rozwoju osobistym proponują także kursy związane z wywieraniem wpływu na innych. Taka umiejętność może być przydatna m.in. podczas prowadzenia prezentacji i rozmów handlowych, negocjacji biznesowych itp. Perswazja w marketingu to potężna broń, której nauka nie należy do łatwych, aczkolwiek jeżeli już opanujemy tę sztukę, stajemy się bardzo pożądanym pracownikiem. Aby to wszystko przyswoić, niezbędna jest motywacja, a motywacja to również segment rozwoju osobistego. Jeżeli nauczymy się czegoś w stylu samozaparcia w dążeniu do celu, to nic nas już nie zatrzyma.

Wiedza jest też na papierze

Książki o rozwoju osobistym oferują podobną treść do kursów, których na rynku znajdziemy bez liku. To, jaką metodę nauki wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. Są ludzie, którzy do nauki potrzebują mentora, praktyki i namacalnych efektów, a są też tacy, którzy najlepiej przyswajają wiedzę, kiedy mają spokój i dostęp do rzetelnych źródeł. To właśnie dla tych drugich przeznaczone będą książki o rozwoju osobistym, który jest trudną i wymagającą sztuką, ale jeżeli jesteśmy wystarczającą zdeterminowani, z pewnością uda nam się jej nauczyć, a wtedy już cały świat stoi przed nami otworem, pokazując swoje możliwości, które wyniosą nas na jego szczyt.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.