Rząd kontynuuje program kierunków zamawianych

studenci

studenciChociaż pojawiają się negatywne opinie na ten temat, to jednak minister edukacji przyznaje, że rządowy program kierunków zamawianych przynosi pierwsze efekty. Według prezentowanych statystyk, aż 82% absolwentów takich kierunków od razu znajduje pracę. W związku z tym, rząd nie zamierza przerywać programu rozpoczętego w 2009r. W zbliżającym się roku akademickim kierunki zamawiane będą otwarte na 11 polskich uczelniach. Żeby zachęcić młodych ludzi do ich wybierania, rząd proponuje wysokie stypendia, których stawki mogą wynieść nawet 1000 złotych.

Poza tym, rząd będzie dofinansowywał również staże dla studentów oraz absolwentów tych kierunków. Część środków zostanie przeznaczonych także na organizację warsztatów oraz zajęć wyrównawczych tak, by mieć pewność, że po ukończeniu studiów młode osoby będą w pełni przygotowane do pełnienia konkretnych funkcji w określonych firmach.

Jak podkreśla szefowa resortu edukacji, kierunki zamawiane różnią się od tych tradycyjnych. Nawet, jeśli jest to ten sam przedmiot, to jednak w przypadku tych zamawianych, program edukacyjny jest bardziej rozbudowany niż w pozostałych i większy nacisk kładzie się na stronę praktyczną. Studenci bardzo często mają możliwość uczestniczenia w praktykach organizowanych przez firmy, które w przyszłości będą chciały ich rzeczywiście zatrudnić.

Program otwierania kierunków zamawianych spotyka się ze sporym uznaniem zagranicą. Polska stała się przykładem na to, że takie działania mogą przynieść pozytywne skutki i realnie pomagać młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy mimo trudnej sytuacji, jaka obecnie na nim panuje.

1 Comment

  1. To w ogóle powinno być tak, że studia dopasowuje się do potrzeb rynku i pracodawców… czy to małych firm produkcyjnych czy gigantów z tradycją typu British American Tobacco Polska, a nie że studia wypuszczają tysiące bezrobotnych nauczycieli czy socjologów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.