Szkolne plecaki

Większość rodziców, których pociechy już zaczęły edukację zna problem ogromnych i ciężkich plecaków od podszewki. Maluchy muszą nosić ze sobą wszystkie książki, ponieważ nauczyciel każdego dnia może wybrać przedmiot, którym będą się zajmować. Ponieważ plany lekcji w nauczaniu początkowym nie są stabilne, dzieci mają niemały problem. Ilość podręczników przechodzi najśmielsze oczekiwania. Każde dziecko musi mieć swój egzemplarz, żeby móc spokojnie pracować na zajęciach. I tu edukacja wchodzi w konflikt ze zdrowiem malucha. Ponad połowa dzieci w Polsce cierpi na skrzywienia kręgosłupa wywoływane między innymi właśnie źle dobranymi i przeładowanymi (w znaczeniu dosłownym) plecakami. Rodzice wybierający dla swoich pociech plecaki powinni zwrócić szczególną uwagę na usztywnienie plecaka w miejscu, gdzie dotyka on pleców, a także od spodu. Ponadto istotne jest, aby plecak posiadał dodatkowe zapięcie w pasie, co zapobiega nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa. Dobrze jest także, gdy w plecaku znajduje się kilka osobnych przegródek, w którym dziecko może osobno nosić książki i na przykład drugie śniadanie, czy strój do gimnastyki. Jest to już kwestia higieny, ale i wygody.