Testy gimnazjalne – tematyka, zasady, znaczenie

Po reformie edukacji wielu z nas ma problemy ze zrozumieniem zasad, którymi obecnie kieruje się polski system edukacji. Jedną z podstawowych zmian było wprowadzenie kolejnego szczebla między szkołami podstawowymi, a szkołami średnimi. Na terenie całej Polski powstały więc gimnazja. Nauka w nich trwa 3 lata i zakończona jest ogólnopolskim egzaminem. Egzamin gimnazjalny to nie przelewki. To od niego w dużym stopniu zależy, czy gimnazjalista dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Dla wielu nastolatków to pierwszy tak poważny egzamin w życiu, starają się więc do niego odpowiednio przygotować. Egzamin składa się z trzech części – humanistycznej, językowej i przyrodniczo- matematycznej. Za każdą z nich uczeń może zdobyć maksymalnie 50 punktów. Część humanistyczna składa się z pytań otwartych i zamkniętych. Uczeń musi też napisać wypracowanie oraz krótki tekst użytkowy. W części przyrodniczo- matematycznej

Gimnazjalista musi wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną z tych dziedzin, jak i umiejętnością wykorzystania jej w praktyce. Przydatne jest także trafne analizowanie wykresów, map i tabel. Część językowa została wprowadzona stosunkowo niedawno, bo w roku szkolnym 2008/2009.

Aby uzyskać wynik pozytywny uczniowie muszą wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, rozumienia ze słuchu i pisania tekstów w wybranym przez siebie języku.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.