William Wharton – „Ptasiek”

czytanie

czytanieWilliam Wharton to jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy Stanów Zjednoczonych. Wiele jego książek znajdowało się na listach bestsellerów i było cenionych przez krytyków. Już pierwsza publikacja literacka tego autora stała się jedną z najbardziej znanych książek w historii współczesnej literatury. Był nią „Ptasiek”. To wzruszająca, zmuszająca do refleksji powieść psychologiczna, która powstała w 1978r. Już 6 lat później, w roku 1984 nakręconą jej filmową adaptację.

Główny bohater, Ptasiek to mężczyzna cierpiący na chorobę psychiczną. Pojawiła się ona po tym, jak wrócił on z wojny, w której walczył, jako żołnierz. Ptasiek nie potrafi odnaleźć się już w rzeczywistości. Żyje głównie wspomnieniami beztroskich la dzieciństwa. Jedyną przystanią Ptaśka w prawdziwym życiu jest jego przyjaciel z lat młodości, Al. Choć też służył on na wojnie, to znacznie lepiej zniósł jej koszmar. Mężczyźni nie do końca się rozumieją, ale w pełni akceptują i szanują. Mimo tego, Ptasiek coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że aby uciec przed światem, którego nie rozumie, powinien pozostać w swojej nienormalności, która jest dla niego bezpieczną przystanią.

Tytuł książki nawiązuje do pasji głównego bohatera. Uwielbia on obserwować ptaki. Zazdrości im wolności i niezależności. Dopatruje się w nich także ogromu szlachetności. Sam bardzo chciałby być właśnie taki, jak one, więc stara się je naśladować. Zmagania Ptaśka ze schizofrenią, ale również jego przyjaźń z Alem, a w tym wspomnienia dawnych, radosnych chwil sprawiają, że powieść przepełniona jest emocjami, z którymi czytelnik bez problemu utożsami się. Pomoże mu w tym przystępny język oraz kunszt pisarski samego Whartona.

W filmie w rolę głównego bohatera wcielił się Matthew Modine. Obraz reżyserowany był przez Alana Parkera. Warto podkreślić, że muzykę napisał do niego znany piosenkarz, Peter Gabriel.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.