Wolontariat zagraniczny dla uczniów i studentów

zagranica

zagranicaWolontariat zagraniczny dla uczniów i studentów to jedna z najciekawszych form uzyskania doświadczenia, poznania świata oraz wszechstronnego rozwoju. Projekty tego rodzaju prowadzone są przez kilka organizacji, które przygotowują wyjazdy zagraniczne dla młodych wolontariuszy oraz stażystów. W przypadku opcji wolontariatu najczęściej dostępne są te dla uczniów szkół średnich oraz dla studentów. W przypadku stażów, dotyczą one głównie studentów lub absolwentów.

Wolontariusze decydujący się na udział w takim projekcie mogą liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim, otrzymują szansę na poznanie nowego miejsca, nowej kultury, na obcowanie z ludźmi, których być może nie mieliby okazji poznać w innych okolicznościach. Mogą sprawdzić samych siebie w różnych, wielokrotnie trudnych sytuacjach. Rozwijają się dzięki temu kulturowo oraz emocjonalnie, poznają swoje potrzeby, rozwijają swoją świadomość. Dodatkowo, poszerzają zakres swoich umiejętności, pogłębiają swoją wiedzę oraz zyskują doświadczenie, które może okazać się oryginalnym, ale przy tym cennym wpisem w późniejszym CV. Przeżywają także niezwykłą przygodę, która najprawdopodobniej pozostanie w ich pamięci do końca życia, a być może znacząco wpłynie na jego dalsze losy.

Jeżeli chodzi o korzyści dla organizacji przygotowującej tego typu wolontariat, to jest to, przede wszystkim, zyskanie nowych rąk do pracy. W przypadku wolontariatu w krajach trzeciego świata, praca ta praktycznie nigdy nie dobiega końca, dlatego ludzie, którzy pomagają w wykonywaniu różnych działań, są nieocenieni. Poza tym, takie spotkania pomagają poznawać ludzi także samym pracownikom tych jednostek, którzy uczą się coraz więcej i dzięki temu, mają szansę na udoskonalanie swoich działań.

Wśród wielu rozmaitych możliwości wyjazdu na zagraniczny wolontariat, do najciekawszych, ale często też najtrudniejszych należą programy organizowane na Jamajce, w Etiopii, w Chinach, na Fidżi, w Kenii czy w RPA. Wolontariusze potrzebni są tam po to, by pomagać przy tworzeniu różnych placówek, w tym szkół, przedszkoli, szpitali. W miarę możliwości, pomagają w ich budowie, ale też w ich obsługiwaniu. Oprócz tego, potrzebni są studenci medycyny, którzy pomagają leczyć, pedagodzy, którzy pracują z dziećmi, terapeuci, trenerzy sportowi, nauczyciele itp.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.