Wybrana droga – studia

Studia

StudiaCzłowiek od czasu do czasu musi podjąć poważną decyzję. Mogą to być kwestie związane z pójściem na studia, życiem osobistym czy ze zmianą pracy. Obranie drogi zazwyczaj nie jest proste. Bardzo często pojawiają się wątpliwości i strach. W przypadku maturzystów, pierwszą tego typu decyzją jest wybór kierunku studiów.

Wpływa on nie tylko na tok nauki, ale przede wszystkim na całe życie zawodowe. Niestety zdarza się, że obawy się potwierdzają i student wybiera niewłaściwe studia. Może to być efekt niedojrzałości albo błędnego rozpoznania własnych oczekiwań. Młody człowiek może się wahać, a presja czasu potęguje problem.

Co robić?

Trzeba pamiętać, że błędna decyzja nie jest jeszcze katastrofą. Zawsze można coś zmienić. Niewłaściwy kierunek oznacza brak pasji, zaangażowania, rozczarowanie. Żak podchodzi wówczas do egzaminów z niechęcią, a to nie wróży niczego dobrego. Ponadto, ma świadomość, że będzie trwał w problemie kilka lat. Pierwsze miesiące nauki to dobry czas na ewentualne zmiany. Można pójść do pracy i wrócić na uczelnię później. Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, gdy chodzi o studia magisterskie. Wówczas nie warto przerywać nauki, tylko dotrwać do obrony. Można tez pomyśleć nad drugim kierunkiem. Dokończyć źle wybrane studia, ale w tym czasie już zacząć realizować swoje skonkretyzowane plany. Zmiana zawsze jest możliwa i warto o tym pamiętać.

Działaj od razu!

UniwersytetOsoby, które właściwie rozpoznały swoje powołanie, także mogą napotkać na pewne utrudnienia. Niektórzy nie mogą chociażby zaaklimatyzować się w domu studenckim. Hałas, trudne warunki mieszkalne czy nieodpowiedni ludzie mogą zniechęcić niejednego studenta. W takich wypadkach również warto interweniować. Można na przykład porozmawiać z kierownikiem akademika o ewentualnym przeniesieniu. Często zdarza się, że ktoś całkowicie rezygnuje ze studiów, a to oznacza nowe wolne miejsce. Są studenci, którzy zamiast pokoju w akademiku wolą spokojną stancję. Warto zatem pamiętać, że raz obrana droga nie jest ostatecznością.

Trzeba samodzielnie zmieniać otoczenie tak, aby warunki do nauki były sprzyjające. Jak widać, studia często uczą też odpowiedzialnych wyborów.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.