Wychowanie fizyczne jako przedmiot szkolny

sport

sportWychowanie fizyczne, popularnie znane po prostu jako w-f to przedmiot obowiązujący na każdym szczeblu edukacji. Obejmuje on wszelkie zajęcia związane z aktywnością fizyczną takie, jak gimnastyka, gry zespołowe, ale też inne dyscypliny sportowe. Mimo, że głównie na dbałości o ruch dzieci i młodzieży opiera się ten przedmiot, to jednak dokładna definicja w-fu odnosi się również do badania i analizy programu rozwoju fizycznego w najmłodszych latach życia. Zadaniem nauczyciela powinno być nie tylko pilnowanie ćwiczących uczniów, ale też tłumaczenie im, dlaczego ruch jest tak istotny i jakie korzyści przynosi on naszemu organizmowi.

 

Zgodnie z założeniami, wychowanie fizyczne prowadzone jest od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do zakończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Ma  ono pomóc młodym ludziom w zachowaniu sprawności i dobrego stanu zdrowia. Ustawa nakazuje, by w ciągu tygodnia w planie lekcji trzykrotnie znalazły się zajęcia ruchowe. Oceny uzyskiwane przy zaliczeniach z konkretnych zadań czy gier są uwzględniane na świadectwie ukończenia szkoły i są tak samo ważne, jak stopnie z pozostałych przedmiotów.

 

Niemniej jednak, w-f nie pojawia się na żadnych egzaminach, poza tymi do szkół sportowych. Jego funkcją jest, przede wszystkim, uczenie dzieci i młodzieży prowadzenia zdrowego trybu życia i uświadamianie wartości, jaką ma aktywność fizyczna. Na uczelniach wyższych w-f występuje w mniejszej liczbie godzin i z reguły jest prowadzony w inny sposób. Studenci wybierają sobie konkretną dyscyplinę, jaką chcą uprawiać i muszą z niej uzyskać jedynie zaliczenie.