Zabawki dostosowane do wieku dziecka

modelZabawa to jeden z wielu przywilejów dzieciństwa. Dzieciaki wprost uwielbiają wymyślanie nowych rozrywek, od mniej po bardziej kreatywne. Te sposoby zabawy zmieniały się na przestrzeni czasów, podobnie zabawki, którymi dzieciaki się bawiły.

Dawniej zabawki dla dzieci były mniej wyszukane. Zwłaszcza w czasach naszych rodziców czy dziadków. Zabawki nie były ani tak kolorowe ani różnorodne jak dziś. Dzieciaki rekompensowały sobie te braki wymyślaniem atrakcyjnych rozrywek na świeżym powietrzu.

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Sklepowe półki wręcz uginają się od różnorodnych i kolorowych zabawek, przyprawiając rodziców o prawdziwy zawrót głowy. Do tego nowoczesne technologie – gry komputerowe, Xboxy – to z kolei sprawiło, że dzieciaki przestały korzystać z rozrywek na świeżym powietrzu i wolą spędzać czas na surfowaniu po sieci.

Oczywiście nie jest to złe, ale pod warunkiem, że zachowany jest umiar. A z tym bywa różnie, bo jak wiadomo dzieciaki mogłyby spędzać przed komputerem całe dnie, ku przerażeniu swoich rodziców.

To właśnie na nich spoczywa obowiązek kontroli nad tym jak ich dzieciaki spędzają czas. Dorośli powinny wykorzystać swoją kreatywność i pomysłowość i zaproponować maluchom alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.

Zabawa zabawą ale warto postarać się i wymyślić takie rozrywki, które pozwolą połączyć zabawę z nauką. Jest mnóstwo takich zabaw, które pozwalają poszerzać wiedzę czy rozwijać szereg przydatnych umiejętności.

Dobrym przykładem jest np. sklejanie modeli. To hobby, które odciągnie Twoje dziecko od komputera, zainteresuje, a przy okazji pozwoli poszerzyć wiedzę. Konstruowanie modeli samolotów czy czołgów pomoże lepiej zrozumieć i przyswoić wiedzę z zakresu historii czy wojskowości.

Sklejanie modeli uczy dokładności i cierpliwości, dbałości o szczegóły. Na koniec pojawia się wielka satysfakcja z trudu włożonego w pracę, gdy taki model można wzbić w powietrze lub chociażby postawić na półce. Modelarstwo RC wspaniale rozwija kwalifikacje techniczne i zdolności psychomotoryczne dziecka. Wspaniale kształtuje się koordynacja wzrokowo ruchowa, rozwija się refleks. O ile dziecko ma w sobie chęć rywalizacji – spełni swoje marzenia biorąc udział w zawodach sportowych.

Modelarstwo to bardzo fajny sposób na to by rodzice i dzieci mogli spędzić razem trochę czasu. Wspólna praca nad modelem zbliża, daje okazję do rozmów – czego nie można powiedzieć o grach komputerowych.

modelmoto

Zabawa w modelarstwo wspaniale rozwija więzi między dzieckiem a rodzicami oraz stymuluje rozwój dziecka.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.