Zabawki edukacyjne dla małego dziecka

Maluch

MaluchEdukacja małego dziecka jest bardzo ważna dla jego obecnego, ale i przyszłego rozwoju. Rodzice powinni zatroszczyć się o nią, jak najszybciej. Nawet niemowlę może już uczyć się ważnych rzeczy o życiu. Początkowo będzie poznawało świat, korzystając ze zmysłów takich, jak wzrok, dotyk i zapach. Z czasem nauczy się słuchać, mówić i myśleć nad tym, co widzi, czuje, przeżywa. Wtedy edukacja powinna przejść w bardziej zaawansowaną fazę, niż wcześniej.

 

Najlepszym sposobem na stymulację wszechstronnego rozwoju każdego dziecka, jest odpowiedni dobór zabawek. Te edukacyjne są równie ciekawe, jak pozostałe, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie tylko sprawiają dużo radości, ale też uczą. Dla najmłodszych polecane są prawidłowo skonstruowane grzechotki czy też maskotki interaktywne. Dwulatki mogą korzystać już z bardziej zaawansowanych akcesoriów takich, jak np. laptopy edukacyjne uczące odróżniania dźwięków i kolorów, książeczki edukacyjne czy uczące rysowania malowanki dla 2-latka.

 

Wraz z wiekiem, należy dobierać dziecku kolejne zabawki, które będą dostosowane do stopnia jego rozwoju. Dobrze, jeśli za każdym razem sięgamy po produkt odrobinę wyprzedzający wiedzę czy umiejętności naszej pociechy. W ten sposób uzyskamy najlepszy efekt – dziecko będzie musiało nauczyć się czegoś nowego, by korzystać z zabawki. Mimo to, nie może to być zabawka zbyt skomplikowana. Jeśli jej obsługa będzie zbyt trudna, latorośl po prostu znudzi się staraniami osiągnięcia oczekiwanego rezultatu i nie tylko nie nauczy się niczego nowego, ale też zniechęci się do tego typu zabaw.

 

Wszyscy opiekunowie powinni jednak pamiętać, że za edukację małego dziecka odpowiedzialne są nie tylko dobrze dobrane zabawki, ale przede wszystkim, prawidłowy kontakt z rodzicami. Najwięcej rzeczy maluch uczy się właśnie od osób, które się nim opiekują. Oznacza to, że od wczesnych miesięcy powinniśmy mówić do dziecka, pokazywać mu rozmaite przedmioty, tłumaczyć różne kwestie, a gdy już maluch będzie rozumiał, o co nam chodzi, powinniśmy zacząć zachęcać go do samodzielnej edukacji.