„Zbrodnia i kara” Dostojewskiego

Książka2

Książka2„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego to jedna z najsłynniejszych książek rosyjskich. Znana i uwielbiana jest prawie na całym świecie. Po raz pierwszy została wydana w 1867r., a w Polsce ukazała się dopiero 20 lat później.

Książka opowiada historię studenta prawa, Rodiona Raskolnikowa, który chce wzbogacić się poprzez zabójstwo starszej kobiety. Młody człowiek chce się jej pozbyć, ponieważ jest lichwiarką, przez co nie tylko uprzykrza życie innym, ale dodatkowo, jest bogata, a to być może rozwiąże jego problemy. Raskolnikow wprowadza te zamiary w życie, zabijając nie tylko starszą kobietę, ale przy okazji również jej siostrę. Niemniej jednak, Rodion nie spodziewa się, jakie będą konsekwencje zabójstwa.

Od samego początku, bohater próbuje sam sobie tłumaczyć, że miał prawo dokonać morderstwa, ponieważ jest kimś ważniejszym od starej, nielubianej lichwiarki. Stawia się ponad nią, chcąc zagłuszyć sumienie, które nie daje mu spokoju. Wynajduje najciekawsze tłumaczenia, byle nie czuć się winnym.

Im więcej czasu mija od chwili zbrodni, tym gorzej czuje się główna postać. Bez przerwy zadręcza się swoim czynem, chociaż jednocześnie próbuje zabijać głosy w swojej głowie. Mimo tego, strach przed czekającą na niego karą, zaczyna go paraliżować, zupełnie przytłaczać. Czuje się zaszczuty przez własne myśli, aż w końcu dochodzi do istnego obłędu.

„Zbrodnia i kara” to nie tylko ciekawa powieść o charakterze kryminalnym, ale przede wszystkim, niesamowita podróż w głąb ludzkiej psychiki. Powinna być obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się ludzkimi odruchami, myślami, ale i podświadomością, bo to w końcu ona sprawiała, że Raskolnikow nie mógł normalnie funkcjonować pomimo tego, że znajdował wyjaśnienia dla swojego przestępstwa.