Zmiana stawek za sprawdzanie egzaminów maturalnych i gimnazjalnych

Nauczyciel

NauczycielChociaż matura to egzamin dojrzałości sprawdzający wiedzę uczniów, to jednak przy okazji jest on także sprawdzianem wytrzymałości dla nauczycieli, którzy te matury muszą sprawdzać. W tym roku będą oni wystawieni na szczególną próbę, ponieważ pracy będzie tyle, co zawsze, za to pensje będą niższe. Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie wynagrodzenia egzaminatorów zakłada bowiem, że stawki za sprawdzanie matur będą o 5% niższe niż do tej pory.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej, w tym roku nauczyciele wcale  nie są pokrzywdzeniu. Zmiany nie wynikają bowiem z cięcia wydatków, a z faktu, iż po prostu będzie mniej pracy. Wszystko powodowane jest tym, że zmianie uległa forma niektórych pytań. Np. w egzaminie maturalnym z matematyki większość pytań będą stanowiły zadania zamknięta, co oznacza, że rola nauczyciela ograniczy się do minimum, ponieważ będzie musiał sprawdzić tylko to, jaka odpowiedź została wybrana przez ucznia. Także w kilku innych arkuszach mniej będzie pisania, a więc też łatwiejsze będzie ich sprawdzanie.

Odwrotnie jest natomiast w przypadku egzaminów gimnazjalnych. Będą one bardziej rozbudowane niż w poprzednich latach, a to spowoduje, że nauczyciele, którzy będą je sprawdzali, otrzymają wyższe stawki. Podwyżka będzie dotyczyć arkuszu z języka obcego na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego, nauczycielom sprawdzającym egzaminy zapłacone zostanie za przenoszenie odpowiedzi na stosowną kartę w przypadku uczniów cierpiących na dysleksję lub niepełnosprawnych, którzy najczęściej – mimo poprawnego wykonania zadania – nie potrafią właściwie zaznaczyć swoich odpowiedzi.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.